środa, 13 marca 2013

Ciekawe miejsca w Japonii

Miejsca w Japonii, które warto zwiedzić

Tokyo, Asakusa


Asakusa (浅草) is the center of Tokyo's shitamachi (literally "low city"), one of Tokyo's districts, where an atmosphere of the Tokyo of past decades survives.
Asakusa's main attraction is Sensoji, a very popular Buddhist temple, built in the 7th century. The temple is approached via the Nakamise, a shopping street that has been providing temple visitors with a variety of traditional, local snacks and tourist souvenirs for centuries.
Asakusa can easily be explored on foot. Alternatively, you can consider a guided tour on a rickshaw (jinrikisha, literally "man powered vehicle"). A 30 minute tour for two persons costs around 8000 yen. Shorter and longer courses are also available.

For many centuries, Asakusa used to be Tokyo's leading entertainment district. During the Edo Period(1603-1867), when the district was still located outside the city limits, Asakusa was the site of kabuki theaters and a large red light district. In the late 1800s and early 1900s, modern types of entertainment, including movie theaters, set foot in Asakusa.
However, large parts of Asakusa were destroyed in the air raids of World War Two. And while the area around the rebuilt Sensoji has regained its former popularity after the war, the same cannot be said for Asakusa's entairtaiment district. The opening of the 634 meter tall Tokyo Skytree, a twenty minute walk across the Sumida River from Asakusa, has led to an increase of tourists recently.

Sensoji Temple


Sensoji Temple, Pagoda
Nakamise Shopping Street

Nakamise
Pagoda



Tokyo, Harajuku


Harajuku (原宿) – dzielnica Tokio usytuowana pomiędzy dzielnicami Shinjuku i Shibuja, w pobliżu chramu Meiji, przy stacji okrężnej linii Yamanote (także Yamate) o nazwie Harajuku.
Stacja Harajuku była główną stacją wioski olimpijskiej w 1964 roku. Napływ międzynarodowej kultury w czasie igrzysk zmienił obraz dzielnicy, przyciągającej młodych ludzi i zwolenników nowych prądów.
Dzisiaj Harajuku jest centrum wszelakiej mody, od międzynarodowej elegancji z najwyższej półki po ciuchy z tanich sklepików. Takeshita-dori wąska ulica miedzy Meiji-dori i stacją Harajuku, jest miejscem, gdzie zapoznać się z najnowszymi trendami w modzie i kulturze nastolatków. W weekendy można tam spotkać młodzież przebraną w stroje inspirowane m.in. mangą i anime (cosplay), a także modą piosenkarzy rockowych oraz hardrockowych (Gothic Lolita). W niedziele tłum jest największy. Ceny wahają się od niskich po zaporowe, tak jak to zwykle bywa z modą.

Harajuku jest mekką ludzi młodych, którzy od poniedziałku do piątku muszą chodzić do szkoły ubrani w jednakowe mundurki. Styl Harajuku narodził się w latach 70., kiedy ten teren upodobali sobie artyści. To tutaj sie spotykali, imprezowali i zakładali sklepy z designerskimi ubraniami i dodatkami. Obecnie Harajuku to najpopularniejsza dzielnica Tokio, gdzie nastolatki zmęczone szkolną codziennością mogą się wyszaleć i poprzebierać w swoje ulubione ciuchy.
Określenie Harajuku nie odnosi się wyłącznie do dzielnicy Tokio, ale także do dziewcząt i kobiet spotykających się w niej; "Harajuku Girls" to wolne od codzienności obywatelki Tokio, które swoje stroje kupują w specjalnych sklepach, lub komponują samodzielnie. Często są mylnie utożsamiane z ruchem, czy stylem punkowym, bądź "gotyckiego rocka", jednakże wzorują się one raczej na bohaterkach mang, które do stworzenia wizerunku używają wszelkich, jaskrawo zestawianych kolorów. Harajuku Girls zainteresowała się Gwen Steffani, która zaprosiła je do współpracy przy swoich teledyskach. Pojawiają się w teledysku i treści piosenki "What You Waiting For?" tej wokalistki.







Kyoto

 Kyoto (京都市 Kyōto-shi, dosł. miasto stołeczne) – miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Honshu, stolica prefektury Kyoto, dawna stolica Japonii i siedziba cesarza. Kioto jest częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin (京阪神) zamieszkiwanego przez ok. 18 mln osób.

 Kyoto jest uważane za kulturalne centrum Japonii. Przynajmniej do XVIII w. miasto promieniowało na cały kraj twórczością artystyczną, kształtowaną w kręgu dworu cesarskiego. Apogeum jej rozwoju przypadło na tzw. okres Azuchi Momoyama (1573-1603). Narodziły się wówczas nowe formy malarstwa (ścienne i parawanowe).
 W czasie bombardowań podczas II wojny światowej Kyoto zostało oszczędzone, dzięki czemu jest jednym z najlepiej zachowanych miast w Japonii. W mieście znajduje się 1600 świątyń buddyjskich, 400 chramów shinto, pałace, ogrody i oryginalna architektura. W rejonie Kioto znajduje się wiele z najsłynniejszych japońskich zabytków, między innymi:

  • Kijomizu-dera – wspaniała drewniana świątynia na zboczu góry
  • Kinkaku-ji – Złoty Pawilon
  • Ginkaku-ji – Srebrny Pawilon
  • Heian Jingu – chram shintō ku czci rodziny cesarskiej (zbudowany w 1895)
  • Ryouan-ji za słynnym skalnym ogrodem
  • Świątynia Shunkoi-in
  • Pałac Cesarski w Kyoto
  • Cesarska Willa Katsura – jeden z najważniejszych zabytków japońskiej architektury
  • Cesarska Willa Shugaku-in – jeden z najpiękniejszych ogrodów japońskich
Kijomizu-dera
Kinkokuji

Ginkokuji
Skalny ogród w Ryouanji
Cesarska Willa Katsura
Cesarska Willa Shugaku-in
Ogród w Shugaku-in

Inne warte polecenia miejsca w okolicach Kyoto to Arashiyama i znajdujące się tam malownicze jezioro, dzielnice rozrywki Gion Kobu, Pontochou, Kamishichiken, Gion Higashi Miyagawacho Ścieżka Filozofa, oraz kanały wzdłuż niektórych starszych ulic.
„Historyczne Zabytki Starożytnego Kioto” są wymienione na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Co roku w dniach od 15 do 25 kwietnia w dzielnicy gejsz zwanej Kamishichiken odbywa się Kitano Odori – przedstawienie teatralno – taneczne w wykonaniu gejsz (geiko) i młodych adeptek tej sztuki (maiko).
Kyoto jest też słynne z doskałego i oryginalnego jedzenia. Historia miasta pozwalała na szerokie zastosowanie różnych warzyw.

Gejsza
Kitano Odori



Nara - Todaiji

Tōdai-ji (東大寺 Tōdai-ji) – buddyjski kompleks świątynny w japońskim mieście Nara. Wchodzący w jego skład Pawilon Wielkiego Buddy (大仏殿 Daibutsu-den)jest największą drewnianą budowlą na świecie. Znajduje się w nim wielki posąg Buddy Rushany (w sanskrycie Wajroczany) o wysokości 16,2 m. Świątynia jest również główną siedzibą buddyjskiej szkoły kegon. Została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Todaiji
Budda Rushana
 Houryuu-ji

 Będąc w Narze warto również wybrać się do miasta Ikaruga, nieopodal Nary, gdzie znajduje się najstarsza drewniana świątynia Houryuuji.

Hōryū-ji (法隆寺 Świątynia Rozkwitu Prawa) – jedna z najstarszych świątyń buddyjskich  w Japonii, w mieście Ikaruga w prefekturze Nara, w 1993 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Świątynię wzniesiono w 607 roku na polecenie księcia Shoutoku. Budowniczymi byli mistrzowie sztuki budowlanej z Korei, którzy wznieśli wszystkie japońskie świątynie i klasztory w okresie Asuka. Jest to, obok budowli w Korei, jedyny przykład budownictwa chińskiego tego okresu.
Klasztor ten należał do szkoły hosso, będącej odpowiednikiem chińskiej szkoły faxiang. W 670 r. świątynia została zniszczona przez pożar. Odbudowano ją w 708 r. Z pierwotnych zabudowań zachował się m.in. główny pawilon (kondou), zaliczany do najstarszych, drewnianych budynków na świecie. Do naszych czasów dotrwał także pawilon Yumedono z 738. Pozostałe budowle pochodzą z późniejszego okresu. Kompleks klasztorny dzieli się na dwa, położone obok siebie, zespoły: Sai-in – zespół zachodni oraz Tō-in – zespół wschodni. Starszy jest zespół Sai-in. Na terenie kompleksu Hōryū-ji przechowywanych jest wiele cennych zabytków sztuki japońskiej, m.in. rzeźby sakralne z przełomu VI i VII wieku, a także wyroby rzemiosła artystycznego, malowidła (freski) i rękopisy.

Houruuji

Houruuji - Pagoda



Okinawa

 Okinawa ( 沖縄本島 Okinawa hontō). Japońska wyspa na Oceanie Spokojnym w archipelagu Wysp Okinawa będącym częścią archipelagu Wysp Ryūkyū,

 Okinawa ma własną kulturę tradycyjną (w muzyce – tradycyjne pieśni Okinawy), ale są też – za sprawą amerykańskich baz wojskowych – znaczące wpływy kultury amerykańskiej. Wyspa jest kolebką karate.
Okinawa
 Wyspa Okinawa i okoliczne wyspy leżą w strefie subtropikalnej. Średnioroczna temperatura wynosi 22,4 °C. Latem temperatura sięga 27 – 32 °C, a w miesiącach zimowych 16 – 21 °C, lecz nigdy nie spada poniżej 10 °C. Prawie przez pół roku trwa pora deszczowa, lecz średnioroczne opady wynoszą 2000 mm. Wrzesień jest porą tajfunów.
Okinawa - plaża
Oceanarium na Okinawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz